Image

DİYARBAKIR BAROSU

Cumartesi Anneleri 1995 yılından beri zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve adalete erişmek için Galatasaray Meydanı’nda barışçıl şekilde taplanmaktadırlar.
 
Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının, adalet arayışının 941. haftasında bugün Galatasaray Meydanı'ndaki eylemleri esnasında, gözaltına alındıkları kamuoyuna yansıyan haberlerden öğrenilmiştir.
 
28 yıldır Cumartesi Anneleri buluşmalarına katılanların birçoğu baskı, taciz, aşırı güç kullanımı, keyfi gözaltı ve yargı tehdidine maruz bırakılmıştır. 
 
Kolluk güçlerinin müdahalesi ve yaşanan gözaltılar, hak savunucuları üzerinde baskı oluşturmak, hakikatin ortaya çıkarılmasını ve adalet arayışını engellemeyi amaçlamaktadır.  Yıllardır kayıp yakınlarının akıbetini sormak için bir araya gelen Cumartesi Annelerine yönelik yargı tehdidini ve yasakları kınıyoruz.
 
Anayasa Mahkemesi’nce 700. Hafta etkinliğinin engellenmesine ilişkin yapılan bireysel başvuru kapsamında alınan 16 Kasım 2022 tarihli kararında, Anayasanın 34. Maddesi kapsamında bildirim yapılmaksızın barışçıl nitelikte gerçekleştirilen ve zorla kaybettirilenlerin bulunması ve faillerin yargılanması hususunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla oturma eylemi ve basın açıklaması yapmak istenmesinin demokratik bir toplumda saygı ile karşılanması gerektiği belirtilmiş, toplantı ve gösteri hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir.
 
Barışçıl  gösteri haklarını kullanan hakikat ve adalet mücadelesi yürüten Cumartesi Anneleri ve hak savunucularına yönelik, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen devam eden yargı tacizinden vazgeçilmeli ve derhal serbest bırakılmalıdırlar.  
 
Diyarbakır Barosu Cumartesi Annelerinin hakikat ve adalet arayışını destekliyor; Yetkililerin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının etkin kullanımını sağlamaya yönelik sorumluluklarını yerine getirmeye; yargı tacizi karşısında dayanışma içerisinde olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.