Image
chd_tehdit.jpg

BİANET

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) partneri İnsan Hakları Savunucularını Koruma Gözlemevi, işkence vakasını takip ettiği ve belgelediği için kolluk kuvvetlerince tehdit edilen Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) avukatlar için dayanışma mesajı yayımladı.

Hak örgütü, Hatay’da gözaltında ölüm ve işkence vakasını takip ederken jandarmanın tehditlerine maruz kalan avukatlar Erdoğan Akdoğdu ve Zana Akkaya’nın maruz kaldığı kötü muameleyi kınadıklarını açıkladı.

Depremin ardından avukatlar Akdoğdu ve Akkaya, 12 Şubat’ta Altınözü Jandarma Karakol Komutanlığında gözaltında tutulan Sabri Güreşçi ile görüşmeye ve maruz kaldığı işkenceyi belgelemeye gitti.

Görüşmeleri jandarma mensuplarınca sık sık kesildi. Bir jandarma görevlisi avukatları, darp edilen ve öldürülen müvekkilleri ile “aynı kaderi paylaşmakla” tehdit etti.

Ayrıca Sabri Güreşçi’deki işkence izlerini belgelemek amacıyla fotoğraf çeken avukat Erdoğan Akdoğdu hakkında tutanak tutuldu.

Gözlemevinin açıklamasında, deprem bölgesinde “yapmacı” denilerek darp edildiği sosyal medyaya yansıyan olaylardan dolayı da endişelerini belirtti: “Mülteciler, özellikle Suriyeli mülteciler bu tür olaylarda hedef alındı, aşırı sağcı siyasetçiler ve gruplarca nefret söylemi ve şiddete maruz kaldılar.”

Ne olmuştu?

Hatay’da Sabri ve Ahmet Güreşçi kardeşler, depremin ardından aileleriyle kaldıkları çadırda gözaltına alındılar.

Götürüldükleri Altınözü Jandarma Karakol Komutanlığında ağır şekilde darp edildiler. Ahmet Güreşçi buradan hastaneye götürüldü, babası ertesi morgda oğlunun cesedini buldu. Jandarma görevlileri kendilerini “Biz bıraktık dışarıda yapmacı sanıp dövmüşler” diyerek savundu.

Hırsızlık suçlamasıyla gözaltında tutulan Sabri Güreşçi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sabri Güreşçi maruz kaldığı işkence nedeniyle, ailesi de kardeşinin ölümüyle ilgili şikayetçi oldu. Karakolda meydana gelen ölüm ve işkence iddialarına dair Altınözü Savcılığı soruşturma başlattı.